Rhea Holding výrazně rozšířila arzenál o novou techniku CLAAS a Kaweco.
Pod křídla skupiny Rhea Holding spadá několik společností. Působí v šesti různých oborech, ale tím stěžejním je zemědělství. Zemědělské podniky skupiny obhospodařují 21500 ha zemědělské půdy a zabývají se jak rostlinnou, tak živočišnou výrobou. A právě díky živočišné výrobě potřebují ročně aplikovat 140000 tunkejdy a digestátu. Od společnosti AGRALL zemědělská technika a.s. si proto nově pořídily soupravu traktoru CLAAS XERION a aplikační cisterny Kaweco DTS 21 m3 s několika aplikátory.
Klasické zemědělství
Pozemky zemědělských podniků skupiny Rhea Holding se nacházejí na jižní a jihozápadní Moravě, na jižním Slovensku a v jižních Čechách a zabývají se klasickou zemědělskou prvovýrobou. Z rostlinné výroby se zaměřují na produkci potravinářské pšenice, sladovnického ječmene, řepky ozimé, hrachu, slunečnice, zrnové kukuřice a plodin sloužících jako krmivová základna pro živočišnou výrobu. Kromě toho má Rhea Holding na Slovensku 45 ha vinic a na Moravě dalších 70 ha.
Co se živočišné výroby týká celkem chová skupina 2850 kusů dojnic v uzavřeném obratu stáda a ročně dodává do mlékárny 30 milionů litrů mléka a vyprodukuje bezmála 700tisíc kilogramů hovězího masa. Dále skupina chová 1450 prasnic a ročně vyprodukuje 3,5 milionů kilogramů vepřového masa. Nechybí ani výkrm kuřecích brojlerů, přičemž jeden turnus má zástav 560 000 kusů kuřat. Roční produkce činí 8,5 milionů kilogramů drůbežího masa. Zajímavostí je i chov ryb v rybnících na Českomoravské vrchovině. Z 95 % jde o chov kaprovitých, ale jako vedlejší ryby jsou chovány lín, candát, štika, sumec a amur. Kromě toho se chov ve dvou střediskách Velké Meziříčí a Ujačov zaměřuje lososovité druhy.
Jak je patrné z výše napsaného, je Rhea Holding velkou skupinou, a aby její podniky mohly efektivně hospodařit, potřebují pro své činnosti kvalitní a moderní techniku. Už několik let proto spolupracují s výhradním dodavatelem techniky Claas do České republiky společností AGRALL zemědělská technika a.s. a vztahy obou firem jsou nadstandardní. Podniky jsou vybaveny traktory CLAAS, pro sklizeň kukuřice a pícnin využívají řezačky CLAAS JAGUAR a ve žních provozují sklízecí mlátičky CLAAS LEXION.
Nová kejdová linka
Zamýšleným cílem reorganizace kejdové linky včetně zakoupení nové techniky je zvýšit produktivitu práce a rovněž správně hnojivo využít. Aplikací na povrch totiž dochází k úniku cenných živin především dusíku, který uniká do ovzduší ve formě čpavku. Při okamžitým zapravení kejdy nebo digestátu je možné redukovat ztráty dusíku až o 80 %. To má navíc další pozitivní projev a tím je významné snížení zápachu, který při aplikaci vzniká a který obtěžuje například osazenstvo blízkých sídel. V současné době je k dispozici několik aplikačních technologií, které zajišťují minimální únik čpavku do ovzduší a zároveň nabízí dostatečnou přesnost a rovnoměrné dávkování. Jednou z nich je využití aplikátoru s vlečnými hadicemi, který se používá při hnojení na list během vegetace například u kukuřice nebo obilovin. Další možností je aplikátor, který aplikuje kejdu a hned ji zapraví do země. S takovým strojem je možní redukovat únik čpavku až o 95 %.
K soupravě proto Rhea Holding koupila arzenál rovnou tří aplikátorů, hadicového aplikátoru Bomech Multi 12 m, talířového aplikátoru Väderstad Carrrier CX 525 a travního aplikátoru KAWECO PRO-JECT 870 a travního.
Tažným prostředkem soupravy je známý nosič nářadí CLAAS XERION 5000 TRAC. Jeho koncepce čtyř stejně velkých kol zajišťuje vysoký tažný výkon, a i když je to obr, chlubit se může obratností. Vzhledem ke své váze je již ve standardu vybaven systémem automatické regulace tlaku vzduchu v pneumatikách, čímž lze snížit negativní dopady spojené s utužením půdy a snižuje se i prokluz.
Poháněn je šestiválcovým motorem Mercedes Benz s maximálním výkon 530 koní a maximálním točivým momentem 2600 Nm. Už při nízkých otáčkách je k dispozici velký točivý moment a koncepce nízkých otáček také snižuje volnoběžné otáčky z 800 ot/min na 730 ot/min. Zařazení technologií SCR, oxidačního katalyzátoru a filtru pevných částic dává traktoru možnost plnit emisní normu Stage V. Výkon je převáděn prověřenou plynulou převodovkou CMATIC s hydrostaticky mechanickým větvením výkonu a hydraulickým systémem s výkonovou hydraulikou s průtokem až 250 l/min.
Aplikační cisterna Kaweco
Druhým členem soupravy je cisterna Double Twin Shift s kapacitou 21 m3. Postavena je na jednonápravovém podvozku a ke XERIONu je cisterna připojena pomocí koncepce tzv. labutího krku. Připojení s koulí o průměru 110 mm pojme svislé zatížení až 15 t na každou nápravu, a navíc umožňuje malý poloměr otáčení a zřetelně zkracuje délku soupravy. Zajímavostí je fakt, že na jedné nápravě jsou v řadě čtyři kola, přičemž ty vnější je možné na poli hydraulicky o 50 cm vysunout. Každé kolo tak jede ve vlastní široké stopě, hmotnost cisterny je rozložena a snižuje se měrný tlak na půdu. Navíc je cisterna stabilnější a zvyšuje se i svahová dostupnost. Nádrž cisterny je vyrobena z pozinkované oceli a má speciální povrchovou úpravu proti agresivním materiálům. Kejda nebo digestát je veden deseti palcovým potrubím a od dokovacího ramena až po čerpadlo je celé potrubí navrhnuto s co nejméně záhyby. Kapacita čerpadla činí 9000 l/min a kejda je do nádrže vedena přes řezací ústrojí a lapač kamenů. Na výtlačné straně čerpadla se nachází trojcestný ventil, který automaticky ovládá směr toku kejdy buď k aplikátoru nebo do nádrže. Na souvratích není třeba čerpadlo vypínat, ale kejda cirkuluje zpět do nádrže a při opětovném spuštění aplikace je průtok k aplikátoru velmi rychle obnoven.
Trojice aplikátorů
Při předávání byla souprava vybavena botkovým hadicovým aplikátorem Bomech s pracovním záběrem 12 m. S tímto aplikátorem bude souprava aplikovat hnojivo na list u obilovin a řepky.
Výhodou aplikátoru Bomech Multi je jeho nízká hmotnost. Rám aplikátoru je vyroben z hliníku a vybaven je 48 hadicemi s aplikačními botkami. V pracovní pozici velmi dobře vyrovnává nerovnosti a hydraulicky lze samozřejmě složit do přepravní pozice.
Dalším aplikátorem je talířový aplikátor Väderstad Carrier X 525 s pracovním záběrem 5,25 m. Postavený je na pozinkovaném rámu, a kromě aplikace okamžitě kejdu zapraví. Má k tomu připravené dvě řady talířů a válec. Kejda je vedena z nádrže do nové rozdělovací hlavy a z ní pak do jednotlivých hadic. Hadice jsou robustní a oproti předešlé verzi slibují ještě delší životnost. Hnojivo je také nově ukládáno až do drážky za první řadu talířů. Novinkou je rovněž ochrana pístnic a hydraulický zámek „křídel“, takže obsluha stroje vše zvládne z kabiny traktoru.
Přímo od společnosti Kaweco doplňuje dvojici aplikátorů travní injektor Pro-Ject s pracovním záběrem 8,7 m. Travní injektor aplikuje kejdu přímo do travního porostu. Hnojivo je lépe využito, a navíc se tímto zabrání znečištění případných senáží. Travní aplikátor Kaweco Pro-Ject je zkonstruován tak, aby mohl pracovat téměř bezúdržbově. Tak například ke kopírování povrchu nejsou použity složité systémy. Namísto toho jsou elementy aplikátoru zavěšeny přes gumové segmenty. Rám stroje je stejně jako hadice robustní a díky ošetření pozinkováním je odolný vůči agresivnímu prostředí, kterým organická hnojiva jsou.
Výhra na všech stranách
Nová kejdová linka bude obsluhovat všechny zemědělské podniky skupiny Rhea Holding, takže souprava CLAAS XERION a cisterny Kaweco s třemi aplikátory bude nejspíš neustále v provozu. Produktivita kejdové linky se díky nové aplikační soupravě určitě zvýší a zapravením hnojiva se zlepší i využití živin. V neposlední řadě se pravděpodobně zvýší i komfort všech obyvatel v blízkosti pozemků, na kterých se bude aplikovat, neboť zapravené hnojivo již nebude zapáchat. Soupravě přejeme mnoho šťastně aplikovaných kubíků kejdy.
Obr.1: Slavnostní křest nové soupravy si vzal na starost Ing. Václav Němec, produktový manažer CLAAS traktory ve společnosti AGRALL.
Text: Martina Karásková
6. 11. 2024
Číst více
10. 10. 2024
Číst více
3. 10. 2024
Číst více
1. 10. 2024
Číst více
27. 9. 2024
Číst více
27. 9. 2024
Číst více
25. 9. 2024
Číst více
6. 9. 2024
Číst více
29. 8. 2024
Číst více
18. 8. 2024
Číst více